MENU

Renault Captur przeszedł facelifting

Lamborghini Huracan Performante – chilli z harissą

6 marca 2017 Great news! Autor:

Opel pod skrzydłami koncernu PSA

Koniec motoryzacyjnej sagi – koncern PSA oficjalnie przejmuje markę Opel. Transakcja pomiędzy General Motors, a francuskim gigantem opiewa na 2,3 miliarda dolarów.

To jeden z głównych tematów poruszanych przez motoryzacyjne media w ciągu ostatnich tygodni. Nie ma co się dziwić – skutkiem tej transakcji są spore zawirowania na motoryzacyjnym rynku, a także swego rodzaju niepewna przyszłość pracowników firmy. Wpłynie ona oczywiście także na same motoryzacyjne projekty obu marek, choć pierwsze oznaki łączenia Opla z koncernem PSA widzimy już w zaprezentowanym modelu Crossland X, a także w nadchodzącym Grandland X, dzielącym sporo z Peugeotem 3008.

Koncern PSA, posiadający w portfolio dotychczas takie marki jak Citroen, Peugeot i DS po przejęciu Opla i Vauxhalla staje się drugim największym motoryzacyjnym konsorcjum Europy, pojawiając się za plecami grupy Volkswagena. Wyprzedził tym samym sojusz Renault-Nissan, który także niedawno powiększony został o Mitsubishi.

Umowa o wartości 2,3 miliarda dolarów zawiera przejęcie od General Motors marek Opel i Vauhxall wraz z sześcioma fabrykami, pięcioma innymi zakładami produkcyjnymi, centrum technologicznym Rüsselsheim i około 40 tysięcy pracowników. Pod skrzydłami GM pozostanie międzynarodowe centrum technologiczne w Turynie, zaś modele Opla jeszcze przez najbliższe lata korzystać będą z rozwiązań swojego dotychczasowego koncernu, choć z czasem oczywiście zostaną w całości skonstruowane z technologii PSA.

Wśród przyczyn sprzedaży marki wymienia się coraz gorszą finansową sytuację marki, a co za tym idzie całego koncernu. Opel w ostatnim czasie zaczął po prostu przynosić straty, a połączenie się z markami grupy PSA ma przynieść dodatkowe oszczędności.

Więcej szczegółów dotyczących transakcji, być może razem z dodatkowym informacjami na temat zarządzania pracownikami, pojawi się na konferencji prasowej jeszcze dzisiaj.

Tagi: , , , , , , , , ,

Comments are closed.

Jeżeli chcesz posiedzieć na naszej stronie, niestety musisz zaakceptować nasze ciastka... Więcej info

Prawa EU wymagają od nas poproszenia żebyście akceptowali nasze ciastka... nie chcemy wam oddawać naszych ciastek, bo je bardzo lubimy. I są bardzo smaczne. Ale jak was nie poprosimy o ich akceptację, to jakiś student prawa znajdzie naszą stronę i potem nas wydoi na hajs za brak tej informacji...

Zamknij