MENU

Brabus 800 – do trzech sekund sztuka

Geneva Motor Show 2018 – podsumowanie premier

2 marca 2018 Great news! Autor:

Jaguar I-Pace – elektryczny Brytyjczyk

Dotychczas tylko jeden producent na świecie mógł pochwalić się w pełni elektrycznym SUVem – była to Tesla Model X. Czołowe koncerny motoryzacyjne można powiedzieć, że lekko zaspały, bo pierwszą marką mającą konkurować w tym segmencie jest Jaguar.

Model I-Pace od dłuższego czasu pojawiał się na łamach pism motoryzacyjnych jako mniejszy, lajfstajlowy SUV. W tym wypadku nadwozie nawiązuje do popularnego trendu podwyższonych coupe, przy zachowaniu odpowiednich właściwości ładunkowych. Wymiary nowego Jaguara są zbliżone do małej limuzyny, modelu XE, z którym zresztą dzieli część podzespołów. Największą różnicą jednak jest samo przeniesienie napędu.

2018-jaguar-i-pace-4 2018-jaguar-i-pace-5

Odpowiada za nie jednostka elektryczna rozwijająca 400 koni mechanicznych i 700 Nm momentu obrotowego. Jak w przypadku każdego tego typu układu – wartości te są dostępne od zera, więc osiągnięcie setki w 4,8 sekundy nie będzie nadzwyczajnym wyczynem.

2018-jaguar-i-pace-2

Pod przedziałem pasażerskim znajdują się akumulatory o łącznej pojemności 90 kWh, pozwalające na przejechanie nawet 500 kilometrów (przy odpowiednim operowaniu przepustnicą rzecz jasna). Jeżeli podepniemy Jaguara pod szybką ładowarkę, w półtorej godziny będziemy mogli “dotankować” dodatkowe 380 kilometrów. A z tyłu bez problemu pomieścimy ponad 650 litrów bagażu, albo całą orkiestrę.

2018-jaguar-i-pace-6 2018-jaguar-i-pace-8 2018-jaguar-i-pace-10 2018-jaguar-i-pace-12 2018-jaguar-i-pace-13 2018-jaguar-i-pace-14

W standardzie w wersji S otrzymamy między innymi reflektory LED, elektrycznie regulowane skórzane fotele, dwa ekrany dotykowe na desce rozdzielczej, nawigację satelitarną, system rozpoznający znaki drogowe z automatycznym operowaniem tempomatem, asystenta parkowania z kamerami 360 stopni czy też dostęp bezkluczykowy. Ceny nowego Jaguara mają zaczynać się od 64 tysięcy funtów dla rynku brytyjskiego (póki co nie znamy cen w Polsce, ale zapewne będzie to około 300 tysięcy złotych).

2018-jaguar-i-pace-7 2018-jaguar-i-pace-9 2018-jaguar-i-pace-11

Jednak nierozwiązana zostaje zasadnicza sprawa. Sukces Tesli w znakomitej części podyktowany jest rozbudowaną siecią szybkich ładowarek (Superchargerów) na całym świecie. Natomiast I-Pace będzie musiał bazować na bardziej konwencjonalnych ładowarkach ulicznych, których jest zdecydowanie mniej. Nie mówiąc już o tym, że często zastawiane są one przez auta spalinowe. Elektromobilność rodzi się w bólach, ale nowy Jaguar zdecydowanie naświetla kierunek, w którym marka chce podążać w niedalekiej przyszłości (na przyszły rok zapowiedziana jest premiera elektrycznego modelu XJ).

2018-jaguar-i-pace-3

Na ulice nowy I-Pace zawita w drugiej połowie tego roku.

Tagi: , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.

Jeżeli chcesz posiedzieć na naszej stronie, niestety musisz zaakceptować nasze ciastka... Więcej info

Prawa EU wymagają od nas poproszenia żebyście akceptowali nasze ciastka... nie chcemy wam oddawać naszych ciastek, bo je bardzo lubimy. I są bardzo smaczne. Ale jak was nie poprosimy o ich akceptację, to jakiś student prawa znajdzie naszą stronę i potem nas wydoi na hajs za brak tej informacji...

Zamknij