MENU
Hennessey Venom F5

Hennessey Venom F5 – 1600 KM, 484 km/h

Hyundai i30 N – cena w Polsce

7 listopada 2017 Great news! Autor:

Lamborghini Terzo Millennio – trzecie tysiąclecie

Samonaprawiająca się konstrukcja z włókna węglowego i baterie w panelach karoserii – najnowszy concept car Lamborghini to prawdziwy technologiczny pokaz.

Projekt opracowany we współpracy z Instytutem Technologii w Massachusetts trudno nawet nazwać samochodem. A na pewno nie takim, jaki znamy – Terzo Millennio zawiera rozwiązania wprost z filmów science-fiction.

lamborghini-terzo-millennio-11

Spójrzmy na nadwozie. Włosi od zawsze potrafili szokować designem, ale nowy model przebija wszystkie poprzednie – może nie pod względem urody, ale futuryzmu. W pełni podporządkowana aerodynamice karoseria nie tylko robi ogromne wrażenie, ale jest też naszpikowana nietypowymi rozwiązaniami.

Prototyp napędzają cztery silniki elektryczne, lecz nie tu tkwi clue programu. Aby zachować jak najniższą masę, inżynierowie nie chcieli montować baterii na płycie podłogowej pojazdu. Według nich to staroświeckie rozwiązanie, które dodatkowo wpływa negatywnie na właściwości jezdne. Dlatego zdecydowano się zintegrować akumulatory z panelami nadwozia; dodatkowo poszczególne elementy wykonano z włókna węglowego – tak, aby były jak najlżejsze.

lamborghini-terzo-millennio-12

Niestety taki pomysł przyniósł też negatywne skutki, gdyż znacząco zmniejszył wytrzymałość karbonu. Obciążone panele zyskały tendencję do łamania się i pękania, ale oczywiście konstruktorzy znaleźli receptę również i na to. Czas na fragment, któremu najbliżej do fantastyki – auto ma samo monitorować stan nadwozia, a w razie stwierdzenia naruszeń… automatycznie się naprawiać. Wszystko dzięki systemowi kanalików wypełnionych chemiczną substancją. Gdy układ wyczuje uszczerbek, z rurek zostanie uwolniony samoutwardzający się izolator.

lamborghini-terzo-millennio-4

Jednocześnie Włosi twierdzą, że model Terzo Millennio to jedynie eksperymentalne dzieło, a zaprezentowane rozwiązania w najbliższym czasie nie trafią do produkcji. Szefowie marki będą stawiać na ich stopniowe wprowadzanie, wykluczają też premierę jednego modelu wyposażonego we wszystkie nowinki.

Jednego możemy być pewni: najszybciej doczekamy się Lamborghini z napędem elektrycznym.


lamborghini-terzo-millennio-5 lamborghini-terzo-millennio-7 lamborghini-terzo-millennio-3 lamborghini-terzo-millennio-6 lamborghini-terzo-millennio-9 lamborghini-terzo-millennio-16 lamborghini-terzo-millennio-1 lamborghini-terzo-millennio-2 lamborghini-terzo-millennio-13 lamborghini-terzo-millennio-15

Tagi: , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.

Jeżeli chcesz posiedzieć na naszej stronie, niestety musisz zaakceptować nasze ciastka... Więcej info

Prawa EU wymagają od nas poproszenia żebyście akceptowali nasze ciastka... nie chcemy wam oddawać naszych ciastek, bo je bardzo lubimy. I są bardzo smaczne. Ale jak was nie poprosimy o ich akceptację, to jakiś student prawa znajdzie naszą stronę i potem nas wydoi na hajs za brak tej informacji...

Zamknij