MENU

Nowa Kia Rio na oficjalnych szkicach

Łada XCODE – krok do przodu

25 sierpnia 2016 Great news! Autor:

Volvo The Iron Knight – nie z tej ziemi

Szwedzi, znani raczej z aut dla statecznych ludzi o zasobnych portfelach, robią też całkiem niezłe ciężarówki. Oprócz tego, czasami mają też… szalone pomysły. The Iron Knight jest jednym z nich.

Trudno nazwać to w zasadzie ciężarówką. Ogólnie przypomina ona modele z serii FH, jest duża i ciężka – waży 4,5 tony. Jednak pod specjalną lekką karoserią kryje się istnie diabelska jednostka napędowa. Jest to niemal 13-litrowy, sześciocylindrowy, umieszczony centralnie mocarz, który rozwija moc 2400 koni mechanicznych i moment obrotowy niemal… 6000 Nm! Tak, to nie jest pomyłka.

2016-volvo-fh-the-iron-knight-02

Ciężarówka została stworzona w celu pobicia rekordów świata w prędkości uzyskanej na dystansie 500 oraz 1000 metrów ze startu zatrzymanego. Za kierownicą Volvo usiadł Boije Ovebrink, który na odcinku zaledwie połowy kilometra rozpędził 4,5-tonowego kolosa do średniej prędkości 131.29 km/h. Na odcinku o długości kilometra średnia prędkość wyniosła 169 km/h. Prędkość maksymalna jaką udało się osiągnąć ciężarówce na pasie startowym nieczynnego lotniska w Szwecji to 276 km/h.

2016-volvo-fh-the-iron-knight-03

Szwedzi zdążyli nas przyzwyczaić, iż podczas tego typu akcji i pokazów chcą w jakiś sposób zareklamować swoje rozwiązania technologiczne. Tak było i tym razem. Moc na koła przenoszona była przez dwusprzęgłową, automatyczną przekładnię I-Shift Dual Clutch, która w niemal niezmienionej formie jest montowana w seryjnie produkowanych ciężarówkach.

Film dokumentujący wyczyn szwedów możecie obejrzeć klikając TUTAJ.


2016-volvo-fh-the-iron-knight-06 2016-volvo-fh-the-iron-knight-07
2016-volvo-fh-the-iron-knight-05 2016-volvo-fh-the-iron-knight-04

Tagi: , , , , , , ,

Comments are closed.

Jeżeli chcesz posiedzieć na naszej stronie, niestety musisz zaakceptować nasze ciastka... Więcej info

Prawa EU wymagają od nas poproszenia żebyście akceptowali nasze ciastka... nie chcemy wam oddawać naszych ciastek, bo je bardzo lubimy. I są bardzo smaczne. Ale jak was nie poprosimy o ich akceptację, to jakiś student prawa znajdzie naszą stronę i potem nas wydoi na hajs za brak tej informacji...

Zamknij