MENU
Ferrari FXX-K Evo

Ferrari FXX-K Evo – ekstremalny przybysz z Maranello

Lamborghini Terzo Millennio – trzecie tysiąclecie

Hennessey Venom F5

3 listopada 2017 Great news! Autor:

Hennessey Venom F5 – 1600 KM, 484 km/h

Targi SEMA w Las Vegas to miejsce, gdzie oficjalnie zaprezentowano przyszły najszybszy samochód świata. Przynajmniej według zapowiedzi.

Venom F5 to najnowsze dzieło amerykańskiego producenta Hennessey. Firma, znana do tej pory głównie jako tuner amerykańskich muscle carów oraz twórca niesamowitego Venoma GT, wkracza na nowy poziom. Przejawia się to między innymi w konstrukcji – najnowszy model nie będzie już zbudowany na podwoziu Lotusa. F5 to w pełni samodzielny projekt.

Hennessey Venom F5

Najbardziej szokują jednak dane techniczne. Co prawda do czasu oficjalnych pomiarów należy wstrzymać się z entuzjazmem, ale znając poprzednie wyczyny marki (w 2014 roku rozpędzili Venoma GT do 435 km/h), możemy być spokojni o dotrzymanie obietnic. Trzymajcie się – Hennessey zapowiada przebicie magicznej bariery 300 mil na godzinę, co przekłada się na 484 km/h (301 mph) prędkości maksymalnej, przyspieszenie 0-100 km/h w 2 sekundy i sekwencję 0-400 km/h-0 w 30 sekund. To o 6 sekund szybciej niż aktualny rekordzista – Koenigsegg Agera RS – i aż o 12 sekund szybciej od Bugatti Chirona!

Hennessey Venom F5

Co więcej, 300 km/h pojawi się na prędkościomierzu już po 10 sekundach. To absolutnie kosmiczny wynik – o 3,6 sekundy lepszy od Chirona i tylko sekundę gorszy od aktualnego bolidu Formuły 1. Za takie liczby odpowiada podwójnie doładowany, potężny silnik V8. Pojemność: 7,4 litra, 1600 KM i – uwaga – 1762 Nm momentu obrotowego.

Hennessey Venom F5

Napęd przenoszony jest na tylne koła, więc prowadzenie Venoma F5 będzie prawdziwym wyzwaniem. Sam producent zapewnia, że do prędkości około 225 km/h opony walczą o przeniesienie mocy na asfalt, dlatego sugerowaną skrzynią biegów jest 7-stopniowy automat – tak, aby kierowca mógł skupić się tylko na trzymaniu kierownicy. Dla odważnych w opcji znajdzie się przekładnia mechaniczna.

Kluczem do ustanowienia nowego rekordu prędkości samochodu produkcyjnego mają być niska masa oraz niezwykle zaawansowana aerodynamika. Hennessey użył w konstrukcji samych lekkich materiałów, stąd masa całkowita Venoma F5 wynosi tylko 1300 kg. Imponujący jest też współczynnik oporu powietrza na poziomie 0,33 Cx. Przykładowo Bugatti Chiron osiąga 0,38 Cx, a poprzednik – Venom GT – legitymował się wynikiem 0,44.

Hennessey Venom F5

Nazwa F5 pochodzi ze skali określającej siłę tornada – to oczywiście najwyższa możliwa wartość. Oznacza wiatr wiejący z prędkością od 400 do 500 km/h. To bardzo rzadkie zjawiska – podobnie będzie też z najnowszym modelem Hennesseya. Planowane są jedynie 24 egzemplarze, a każdy z nich został wyceniony na co najmniej 1 600 000 dolarów. Kolejne 600 tysięcy $ będzie kosztować wyposażenie dodatkowe.

Hennessey Venom F5

Pozostaje nam tylko czekać na oficjalną próbę bicia rekordu…


Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5 Hennessey Venom F5

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.

Jeżeli chcesz posiedzieć na naszej stronie, niestety musisz zaakceptować nasze ciastka... Więcej info

Prawa EU wymagają od nas poproszenia żebyście akceptowali nasze ciastka... nie chcemy wam oddawać naszych ciastek, bo je bardzo lubimy. I są bardzo smaczne. Ale jak was nie poprosimy o ich akceptację, to jakiś student prawa znajdzie naszą stronę i potem nas wydoi na hajs za brak tej informacji...

Zamknij