MENU

Gymkhana Nine – zagrać na nosie CGI

Mercedes-AMG GT Roadster – naturalny krok

14 września 2016 Great news! Autor:

Ford chce wprowadzić autonomiczne auta do sprzedaży w 2025 roku

Przyszłość jest zdaniem Forda bliższa niż nam się wydaje. Amerykanie chcą wprowadzić na drogi auta-roboty już za 9 lat. Kierowca? Nie jest wymagany.

Ford już od pewnego czasu na drogach USA testuje swoją technologię autonomicznego pojazdu. Odpowiednio do tego przystosowane modele Fusion Hybrid przemierzają drogi w celu zbierania danych badawczych. Już w roku 2021 na ulicach mają pojawić się modele Fusion w ramach programu car-sharing. Jednak to tylko wstęp do najważniejszego – zakupu konsumenckiego samochodu, który jeździ sam. I tylko sam.

2016-ford-fusion-01

Ford chce, aby samochody nie były wyposażone w kierownicę ani inne angażujące osobę siedzącą w aucie instrumenty. “Kierujący” ma tylko wsiąść, wybrać cel podróży i dać się zawieźć. Ford jednak stoi przed wieloma wyzwaniami. Pierwszym z nich jest oczywiście sama technologia i kwestie bezpieczeństwa. Kiedy te uda się już dopiąć na ostatni guzik zostają jeszcze kwestie regulacji prawnych (samochód bez kierownicy może być ciężkim orzechem do zgryzienia dla urzędniczej machiny w każdym kraju), postrzegania tego typu pojazdów przez opinię publiczną oraz ekonomia. Co prawda amerykański koncern twierdzi, że jego auta mają być cenowo dostępne dla szerokiej klienteli, jednak rzeczywistość bywa brutalna – wszystko, co nowoczesne, swoje kosztuje.

Tymczasem flota autonomicznych “testówek” rośnie. Jeszcze do końca roku Ford chce, aby na drogi USA wyjechała kolejna kolumna modeli Fusion bez kierowcy, natomiast w przyszłym roku liczba ta ma zostać potrojona. Testy są prowadzone w różnych warunkach, w tym w nocy bez oświetlenia, co ma pokazać, że autonomiczne auto jest w stanie poradzić sobie z jazdą tam, gdzie człowiek zwyczajnie fizycznie nie jest w stanie poprowadzić auta. Jak będzie? Dowiemy się za 9 lat.


2016-ford-fusion-03 2016-ford-fusion-04

Tagi: , , , , ,

Comments are closed.

Jeżeli chcesz posiedzieć na naszej stronie, niestety musisz zaakceptować nasze ciastka... Więcej info

Prawa EU wymagają od nas poproszenia żebyście akceptowali nasze ciastka... nie chcemy wam oddawać naszych ciastek, bo je bardzo lubimy. I są bardzo smaczne. Ale jak was nie poprosimy o ich akceptację, to jakiś student prawa znajdzie naszą stronę i potem nas wydoi na hajs za brak tej informacji...

Zamknij