MENU
chris-evans-top-gear

Chris Evans odchodzi z Top Gear

2017-ferrari-laferrari-spider

Ferrari LaFerrari bez dachu stało się faktem

Aston Martin AM-RB 001

5 lipca 2016 Great news! Autor:

Aston Martin AM-RB 001 – wyścigowa tożsamość

Aston Martin nawiązał współpracę z Red Bull Racing – z tego nie mogło wyjść nic nieciekawego, ale owoc tej motoryzacyjnej kolaboracji zmienia postrzeganie wyścigowego auta drogowego. Poznajcie AM-RB 001.

Kluczową osobą w konstrukcji tego samochodu był Adrian Newey – człowiek odpowiedzialny za znakomite wyniki bolidów Red Bull Racing w Formule 1. Jego niezwykła wiedza i doświadczenie z zakresu aerodynamiki oraz tworzenia ultralekkiego nadwozia połączone zostały z wcale nie mniejszymi zasługami Astona Martina. Pamiętajmy, że tutaj nie było skomplikowanego regulaminu FIA i mówimy o samochodzie, którym będzie można poruszać się po drogach publicznych.

Aston Martin AM-RB 001

W to ostatnie wciąż jest nam trudno uwierzyć, bo auto wygląda jak futurystyczna wyścigówka. To może nie poziom wirtualnego Red Bulla X2010, ale ze spokojem pasowałby do stawki prototypów LMP1 z wyścigu w Le Mans. Od razu widać, że króluje tu aerodynamika, choć próżno szukać tu wulgarnych spoilerów, doklejanych skrzydełek i innych kanciastych, mącących sylwetkę elementów. Zupełnie jakby karoserię uformował naturalny ruch powietrza – jest niesamowicie opływowa, smukła i po prostu piękna. Do tego proporcje prawdziwej torowej maszyny – bardzo nisko, bardzo szeroko i odpowiednio długie nadwozie.

Aston Martin AM-RB 001

Nie znamy jeszcze zbyt wiele liczb na temat AM-RB 001. Nie musimy się jednak za bardzo o nic obawiać. Pod tym designerskim arcydziełem znajdzie się klasyczne, mocne, wolnossące V12. Nie ma tu miejsca na technologię hybrydową znaną z innych superaut ostatnich lat. Powód? Zapewne masa – Aston Martin obiecuje, że auto będzie dysponować stosunkiem mocy do masy równym 1:1. Coś jak Koenigsegg One:1, tylko w bardziej wysublimowanym stylu.

Aston Martin AM-RB 001

No i najlepsza część – auto będzie można kupić, a potem legalnie nim jeździć po publicznej drodze. Wyprodukowanych zostanie między 99 a 150 egzemplarzy, wliczając w to także prototypy, a także 25 sztuk specjalnej wersji torowej o osiągach zbliżonych do aut klasy LMP1. To zupełnie nowa interpretacja auta czerpiącego pełnymi garściami z motorsportu.


Aston Martin AM-RB 001 Aston Martin AM-RB 001
Aston Martin AM-RB 001 Aston Martin AM-RB 001

Zobacz również:

Tagi: , , , , , , ,