MENU

Znamy nowy skład Top Gear

Pagani Huayra BC

Pagani Huayra BC – bez kompromisów

18 lutego 2016 Great news! Autor:

Volvo proponuje kluczyk w… smartfonie

Systemy bezkluczykowe nie są już żadnym wielkim szokiem w nowych samochodach, ale tak naprawdę ich nazwa jest trochę myląca – wszak zawsze jakiś przedmiot, choćby w rodzaju specjalnej karty musimy mieć przy sobie, by dostać się do samochodu. Volvo chce iść o krok dalej i wykorzystać do tego wszystkiego… nasze smartfony.

I wcale nie mówimy tu o takim rozwiązaniu jakie zaprezentowało BMW przy okazji nowej serii 7, gdzie tzw. kluczyk ma swój własny ekranik i masę dodatkowych funkcji, co czyni go samym w sobie pewnym urządzeniem multimedialnym. Szwedzi chcą po prostu pozbyć się tego narzędzia na dobre, uznając go za pewien archaiczny wynalazek i zastąpić go aplikacją na telefon.

Volvo Cars digital key

Dostęp do auta ma więc nam dawać smartfon ze specjalnym oprogramowaniem i połączeniem Bluetooth. Cyfrowy klucz ma spełniać wszystkie funkcje fizycznego odpowiednika – odpowiadać za blokowanie centralnego zamku, rozruch silnika czy też np. otwarcie klapy bagażnika. Znając życie możemy spodziewać się jednak także rozszerzonej funkcjonalności. Volvo już teraz mówi o nowych możliwościach współdzielenia samochodów. Mowa tu oczywiście o autach użytkowanych przez kilka osób, takich jak choćby te w wypożyczalniach. W ramach aplikacji będziemy mogli chociażby opłacić wynajem samochodu, zlokalizować go i niemal natychmiast nim odjechać. Szwedzi już wcześniej wpadli na pomysł nowego systemu dostaw bezpośrednio do bagażnika konkretnego samochodu, gdzie kurierzy mieli mieć do niego dostęp właśnie za pomocą specjalnej aplikacji.

Cała idea w czasach dzisiejszej technologii nie jest wielkim zaskoczeniem, choć dla motoryzacji może to być znacząca zmiana. Oczywiście natychmiast pojawiają się pytania o bezpieczeństwo i ochronę przed kradzieżą, zwłaszcza że aktualne systemy bezkluczykowe z niej wcale nie słyną. Uspokoić możemy już natomiast konserwatystów – Volvo nadal będzie oferować także klasyczne klucze.

Rozwiązanie ma być testowane na początku na lotnisku w Goteborgu, ale pierwsze seryjne modele mają trafić do sprzedaży bez kluczyków już w 2017 roku.

 

Tagi: , , , , , ,

Comments are closed.

Jeżeli chcesz posiedzieć na naszej stronie, niestety musisz zaakceptować nasze ciastka... Więcej info

Prawa EU wymagają od nas poproszenia żebyście akceptowali nasze ciastka... nie chcemy wam oddawać naszych ciastek, bo je bardzo lubimy. I są bardzo smaczne. Ale jak was nie poprosimy o ich akceptację, to jakiś student prawa znajdzie naszą stronę i potem nas wydoi na hajs za brak tej informacji...

Zamknij