MENU

Debiutuje Land Rover Range Rover Evoque nowej generacji

Bentley Continental GTC – nowy luksusowy kabriolet

28 listopada 2018 Great news! Autor:

Toyota Prius AWD-e – inny niż wszystkie

Japoński producent postanowił, że do produkcji trafi bardzo nietypowa wersja modelu Prius – będzie ona bowiem mieć napęd na wszystkie cztery koła.

AWD-e jest skrótem oznaczającym napęd na cztery koła, końcówka „-e” ma natomiast nawiązywać do elektrycznego silnika w jaki wyposażony jest samochód hybrydowy. Prius z napędem na cztery koła jednak będzie różnić się konstrukcyjnie nawet od swojej standardowej odmiany napędzanej tylko przez przednią oś.

W samochodzie zamontowane zostaną dwa silniki elektryczne, po jednym na każdą z osi. Tylne koła ponad to nie będą mieć fizycznego połączenia z silnikiem spalinowym i będą napędzane tylko i wyłącznie silnikiem elektrycznym. Podobne rozwiązanie można znaleźć już między innymi w Toyocie RAV4 Hybrid. Tylne koła będą pchać samochód zawsze przy ruszaniu, do prędkości 9 km/h, poza tym wspomagać będą przednią oś tylko w sytuacjach pogorszonej przyczepności do prędkości 69 km/h. Powyżej tej prędkości silnik elektryczny z tyłu nie uruchomi się. Toyota prezentując Priusa z napędem na cztery koła jednocześnie przedstawiła odmłodzone nadwozie samochodu. Zmianie uległy przedni pas oraz tylne światła.

Toyota jak na razie zapowiedziała debiut samochodu na rynku amerykańskim, gdzie producent spodziewa się, że udział wersji AWD-e będzie wynosić 25% łącznej sprzedaży Priusa. Na razie nie wiadomo kiedy i czy w ogóle odmiana ta trafi na Stary Kontynent.

Tagi: , , , , , , , , ,

Comments are closed.

Jeżeli chcesz posiedzieć na naszej stronie, niestety musisz zaakceptować nasze ciastka... Więcej info

Prawa EU wymagają od nas poproszenia żebyście akceptowali nasze ciastka... nie chcemy wam oddawać naszych ciastek, bo je bardzo lubimy. I są bardzo smaczne. Ale jak was nie poprosimy o ich akceptację, to jakiś student prawa znajdzie naszą stronę i potem nas wydoi na hajs za brak tej informacji...

Zamknij