MENU

Audi S4 z Dieslem pod maską

Skoda Superb po liftingu zapowiedziana

6 maja 2019 Great news! Autor:

Nowy Aston Martin Vantage AMR – klasyka gatunku

W czasach, kiedy producenci stosują w swoich modelach sportowych automatyczną skrzynię biegów i całą masę elektronicznych ulepszeń, Aston Martin idzie im naprzeciw i wypuszcza limitowaną edycję Vantage’a z manualem.

To kolejny model oznaczony symbolem AMR, który już na stałe ma zwiastować, że mamy do czynienia ze specjalną, mocniejszą i bardziej jadowitą wersją. Samochód od podstawowej wersji odróżnia z zewnątrz też choćby limitowany do 59 sztuk kolor z zielonymi akcentami, zaczerpnięty z modelu DBR1, który w roku 1959 zwyciężył 24-godzinny wyścig Le Mans.

Wszystko tu jednak kręci się wokół skrzyni biegów. Siedmiobiegowa ręczna przekładnia została zaprojektowana, przez uznaną firmę Graziano. Podobnie jak w klasycznych samochodach wyścigowych, wrzucenie jedynki odbywa się poprzez przesunięcie gałki do siebie i w dół, a kolejne biegi ułożone są w kształt litery H. To tak zwany układ dog-leg. Znalazło się jednak miejsce na wspomaganie elektroniczne – skrzynia jest wyposażona w automatyczne wyrównywanie obrotów przy zmianie biegów.

W silniku zaszły niewielkie zmiany. Nadal ujrzymy tutaj jednostkę V8 o mocy 510 KM, ale co ciekawe zmniejszono moment obrotowy z 685 Nm do 625 Nm. Przyspieszenie do setki natomiast wzrosło o 0,4 sekundy i wynosi 4 sekundy. Prędkość maksymalna z kolei jest taka sama – 314 km/h. Auto z automatem oczywiście byłoby bardziej wydajne na prostej, ale nie o to chodzi w Vantage’u AMR. Pojazd wyróżnia się chociażby nowymi, węglowo-ceramicznymi hamulcami. Nie tylko dzięki temu lepiej hamuje, ale i w zestawieniu z manualem od standardowego odpowiednika jest lżejszy o 95 kg. Możemy się więc spodziewać znakomitych właściwości jezdnych.

Ceny w Polsce nie są jeszcze znane. W USA cennik startuje od 184 995 USD (ok. 706 255 PLN). W przyszłym roku także standardowa odmiana w opcji dostanie ręczną skrzynię biegów. Dostawy zaczną się pod koniec tego roku.


Tagi: , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.

Jeżeli chcesz posiedzieć na naszej stronie, niestety musisz zaakceptować nasze ciastka... Więcej info

Prawa EU wymagają od nas poproszenia żebyście akceptowali nasze ciastka... nie chcemy wam oddawać naszych ciastek, bo je bardzo lubimy. I są bardzo smaczne. Ale jak was nie poprosimy o ich akceptację, to jakiś student prawa znajdzie naszą stronę i potem nas wydoi na hajs za brak tej informacji...

Zamknij