MENU

Wyciekły zdjęcia nowego Opla Corsa!

Renault Koleos przeszedł facelifting

22 maja 2019 Great news! Autor:

Nie żyje Niki Lauda, legenda Formuły 1

W poniedziałek w wieku 70 lat w prywatnej klinice w Szwajcarii zmarł trzykrotny mistrz świata F1, Niki Lauda. Austriak przebywał w szpitalu z powodu problemów z nerkami.

Niki wielokrotnie zaglądał śmierci w oczy. Najbliżej niej znalazł się w 1976 roku na Nürburgringu. Podczas Grand Prix austriacki kierowca wypadł z trasy i jego Ferrari stanęło w płomieniach. Wyciągało go czterech rywali. Miał poparzenia twarzy trzeciego stopnia oraz obrażenia wewnętrzne spowodowane toksycznymi gazami. Czterdzieści dni później wrócił na GP Włoch i dojechał na czwartym miejscu. Do samego końca walczył o tytuł mistrzowski z Jamesem Huntem. Finałowa rozgrywka odbyła się na torze Fuji w Japonii, gdzie Lauda postanowił wycofać się po dwóch okrążeniach z powodu ulewnego deszczu. Hunt dojechał do mety na trzeciej pozycji, dzięki czemu zdobył tytuł, wyprzedzając Austriaka o jeden punkt. Wszystkie te wydarzenia opisuje genialny film “Rush” („Wyścig”) z 2013 roku.

Lauda zadebiutował w F1 w zespole BRM w 1973 roku, a dwanaście miesięcy później przeszedł do Ferrari. Swój pierwszy wyścig wygrał w czwartym starcie w 1974 roku. Dwa pierwsze tytuły zdobywał w sezonach 1975 i 1977. W 1979 roku przeszedł na emeryturę i zajął się prowadzenie własnej linii lotniczej Lauda Air. Do powrotu do królowej motosportu w barwach McLarena skłonił go Ron Dennis. Zaoferował on kosmiczne jak na tamte czasy wynagrodzenie w wysokości 3 mln funtów. W brytyjskim zespole Lauda zdobył swój ostatni tytuł w 1984 roku pokonując o pół punktu Alaina Prosta. Rok później już na zawsze pożegnał się ze ściganiem w Formule 1.

Był ekspertem telewizji RTL, konsultantem Ferrari, szefem Jaguara, a ostatnio także prezesem i udziałowcem teamu Mercedes.

Jego stan zaczął się pogarszać w sierpniu zeszłego roku – wtedy też w Wiedniu przeszedł zabieg przeszczepu płuc. W szpitalu spędził dwa miesiące. Od tego momentu wszyscy czekali na jego powrót do padoku Formuły 1.

Spoczywaj w pokoju, legendo!

Tagi: , , , , , , , , , ,

Comments are closed.

Jeżeli chcesz posiedzieć na naszej stronie, niestety musisz zaakceptować nasze ciastka... Więcej info

Prawa EU wymagają od nas poproszenia żebyście akceptowali nasze ciastka... nie chcemy wam oddawać naszych ciastek, bo je bardzo lubimy. I są bardzo smaczne. Ale jak was nie poprosimy o ich akceptację, to jakiś student prawa znajdzie naszą stronę i potem nas wydoi na hajs za brak tej informacji...

Zamknij