MENU
2018 Suzuki Jimny

Nowe, urocze Suzuki Jimny

Nissan Juke – milionowy crossover

15 lipca 2018 Great news! Autor:

Mercedes-Benz Sprinter F-CELL – dom przyszłości

Niemcy są jednym z liderów rozwoju nowych technologii w świecie motoryzacji. Koncepcyjne auto Mercedesa tylko potwierdza tę tezę.

Mercedes nie tak dawno temu zaprezentował nową generację Sprintera, co bez wątpienia można okrzyknąć jako wydarzenie roku w świecie aut dostawczych. Nieco później atmosfera została podgrzana jeszcze bardziej, ponieważ Niemcy zaprezentowali elektryczną odmianę dostawczaka. Teraz stawka zostaje podbija, ponieważ oto i on… domek na kółkach z napędem wodorowym.

Chociaż umieszczenie napędu wodorowego w nadwoziu kampera jest zabiegiem raczej mającym zwrócić jeszcze większą uwagę na wydarzenie, to należy też jasno stwierdzić – patrzymy na przyszłość. Pomimo że producenci rozwijają technologię aut elektrycznych, to napęd wodorowy także jest jednym z branych pod uwagę jako tych, które w przyszłości mają zastąpić standardowe silniki spalinowe. Sprinter z silnikami elektrycznymi, które są napędzane przez ogniwa przetwarzające wodór w energię elektryczną, to krok w nowy obszar, którego dotychczas nie podjął się żaden inny producent. Zabieg Mercedesa jest kluczowy zatem jeszcze pod jednym względem – pokazuje, że alternatywne źródło napędu nie ogranicza możliwości zaaranżowania pojazdu do różnych potrzeb.

Sprinter napędzany lekkim gazem dzięki trzem zbiornikom jest w stanie „zabrać” ze sobą 4,5 kg wodoru. To ma pozwolić na przejechanie 300 kilometrów w cyklu mieszanym. Producent zapewnia także, że możliwa jest opcja zamontowania jeszcze jednego zbiornika, który zwiększy zasięg auta do 500 kilometrów. Moc układu wynosi niecałe 200 KM, zaś moment obrotowy 350 Nm. System napędowy i konstrukcja całego pojazdu ponadto pozwalają na jego produkcję w wariancie plug-in hybryd, gdzie poza wodorem rolę paliwa przejąłby także prąd elektryczny, którym użytkownik mógłby naładować zestaw baterii znajdujących się pod podłogą auta.

Napędzany wodorem Sprinter to na razie auto koncepcyjne, które zapewne będzie poddawane licznym testom. Jego szansa na trafienie do produkcji seryjnej jest nikła, jeżeli natomiast dojdzie do skutku, to na pewno nie szybko. Nie mniej jednak warto śledzić dokonania Mercedesa na tym polu.

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.

Jeżeli chcesz posiedzieć na naszej stronie, niestety musisz zaakceptować nasze ciastka... Więcej info

Prawa EU wymagają od nas poproszenia żebyście akceptowali nasze ciastka... nie chcemy wam oddawać naszych ciastek, bo je bardzo lubimy. I są bardzo smaczne. Ale jak was nie poprosimy o ich akceptację, to jakiś student prawa znajdzie naszą stronę i potem nas wydoi na hajs za brak tej informacji...

Zamknij