MENU

Citroen C4 Cactus 2018 – dojrzalszy

Hennessey Venom F5

Hennessey Venom F5 – 1600 KM, 484 km/h

Ferrari FXX-K Evo

31 października 2017 Great news! Autor:

Ferrari FXX-K Evo – ekstremalny przybysz z Maranello

Pamiętacie Ferrari FXX-K? Pora o nim zapomnieć – nadchodzi jeszcze bardziej wyczynowe FXX-K Evo.

Samochód, który śmiało można nazwać najbardziej elitarnym modelem Ferrari, zaprezentowano w trakcie imprezy Finale Mondiali na torze w Mugello. Miejsce to nie jest przypadkowe, bo FXX-K Evo to rozwinięcie projektu FXX-K, czyli pojazdu bez homologacji drogowej, dopuszczonego do jazdy jedynie na zamkniętych obiektach.

Ferrari FXX-K Evo

Nowa wersja może poszczycić się zapierającymi dech liczbami – łączna moc potężnego silnika V12 wspomaganego motorem elektrycznym wynosi aż 1050 KM. Układ produkuje też ponad 900 Nm momentu obrotowego. Nie to jednak robi największe wrażenie, bo dane te nie różnią się od “standardowego” FXX-K – największa zmiana w wersji Evo to zoptymalizowany opływ powietrza. Prace w tunelu aerodynamicznym zajęły około roku, a ich efektem jest zwiększenie siły docisku o 23% względem FXX-K i aż o – uwaga – 75% w porównaniu do drogowego LaFerrari. To już poziom samochodów ścigających się w seriach GT3 i GTE.

Ferrari FXX-K Evo

Aby jeszcze lepiej zobrazować sytuację, producent podaje konkretne wartości – przy 200 km/h siła docisku odpowiada 640 kg, a przy prędkości maksymalnej aż 830 kg. Takie wyniki FXX-K Evo zawdzięcza przemodelowanym spojlerom, zderzakom i podwoziu, a także zmianom w konstrukcji zawieszenia. Co ważne, według Ferrari auto z pakietem Evo jest lżejsze od standardowego FXX-K. Masa nowego modelu to 1165 kg.

Ferrari FXX-K Evo

Zmiany nie ominęły też kokpitu – pojawiła się w nim kierownica inspirowana tą z bolidu F1 oraz większy wyświetlacz, na którym kierowca widzi dane z telemetrii oraz… obraz z kamery cofania.

Ferrari FXX-K Evo

Producent z Maranello podaje, że FXX-K Evo było testowane na dystansie 5000 km w celach rozwojowych i na 15 000 km w ramach sprawdzenia niezawodności. Auto będzie dostępne zarówno jako samodzielna konstrukcja, jak i pakiet przeróbek dla posiadanego już wcześniej FXX-K (powstało ich 40).

Ferrari FXX-K Evo

Cena? Włosi jej oficjalnie nie podają. Tak samo jak w wypadku innych aut z programu XX, samochodu i tak nie można zabrać do własnego garażu. Pojazd jest obsługiwany przez Ferrari i dostarczany na wybrany tor wyścigowy – w sezonie 2018/2019 planowanych jest 9 takich imprez.


Ferrari FXX-K Evo Ferrari FXX-K Evo Ferrari FXX-K Evo Ferrari FXX-K Evo

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Comments are closed.

Jeżeli chcesz posiedzieć na naszej stronie, niestety musisz zaakceptować nasze ciastka... Więcej info

Prawa EU wymagają od nas poproszenia żebyście akceptowali nasze ciastka... nie chcemy wam oddawać naszych ciastek, bo je bardzo lubimy. I są bardzo smaczne. Ale jak was nie poprosimy o ich akceptację, to jakiś student prawa znajdzie naszą stronę i potem nas wydoi na hajs za brak tej informacji...

Zamknij