MENU

Chris Evans odchodzi z Top Gear

Ferrari LaFerrari bez dachu stało się faktem

Aston Martin AM-RB 001

5 lipca 2016 Great news! Autor:

Aston Martin AM-RB 001 – wyścigowa tożsamość

Aston Martin nawiązał współpracę z Red Bull Racing – z tego nie mogło wyjść nic nieciekawego, ale owoc tej motoryzacyjnej kolaboracji zmienia postrzeganie wyścigowego auta drogowego. Poznajcie AM-RB 001.

Kluczową osobą w konstrukcji tego samochodu był Adrian Newey – człowiek odpowiedzialny za znakomite wyniki bolidów Red Bull Racing w Formule 1. Jego niezwykła wiedza i doświadczenie z zakresu aerodynamiki oraz tworzenia ultralekkiego nadwozia połączone zostały z wcale nie mniejszymi zasługami Astona Martina. Pamiętajmy, że tutaj nie było skomplikowanego regulaminu FIA i mówimy o samochodzie, którym będzie można poruszać się po drogach publicznych.

Aston Martin AM-RB 001

W to ostatnie wciąż jest nam trudno uwierzyć, bo auto wygląda jak futurystyczna wyścigówka. To może nie poziom wirtualnego Red Bulla X2010, ale ze spokojem pasowałby do stawki prototypów LMP1 z wyścigu w Le Mans. Od razu widać, że króluje tu aerodynamika, choć próżno szukać tu wulgarnych spoilerów, doklejanych skrzydełek i innych kanciastych, mącących sylwetkę elementów. Zupełnie jakby karoserię uformował naturalny ruch powietrza – jest niesamowicie opływowa, smukła i po prostu piękna. Do tego proporcje prawdziwej torowej maszyny – bardzo nisko, bardzo szeroko i odpowiednio długie nadwozie.

Aston Martin AM-RB 001

Nie znamy jeszcze zbyt wiele liczb na temat AM-RB 001. Nie musimy się jednak za bardzo o nic obawiać. Pod tym designerskim arcydziełem znajdzie się klasyczne, mocne, wolnossące V12. Nie ma tu miejsca na technologię hybrydową znaną z innych superaut ostatnich lat. Powód? Zapewne masa – Aston Martin obiecuje, że auto będzie dysponować stosunkiem mocy do masy równym 1:1. Coś jak Koenigsegg One:1, tylko w bardziej wysublimowanym stylu.

Aston Martin AM-RB 001

No i najlepsza część – auto będzie można kupić, a potem legalnie nim jeździć po publicznej drodze. Wyprodukowanych zostanie między 99 a 150 egzemplarzy, wliczając w to także prototypy, a także 25 sztuk specjalnej wersji torowej o osiągach zbliżonych do aut klasy LMP1. To zupełnie nowa interpretacja auta czerpiącego pełnymi garściami z motorsportu.


Aston Martin AM-RB 001 Aston Martin AM-RB 001
Aston Martin AM-RB 001 Aston Martin AM-RB 001

Tagi: , , , , , , ,

Comments are closed.

Jeżeli chcesz posiedzieć na naszej stronie, niestety musisz zaakceptować nasze ciastka... Więcej info

Prawa EU wymagają od nas poproszenia żebyście akceptowali nasze ciastka... nie chcemy wam oddawać naszych ciastek, bo je bardzo lubimy. I są bardzo smaczne. Ale jak was nie poprosimy o ich akceptację, to jakiś student prawa znajdzie naszą stronę i potem nas wydoi na hajs za brak tej informacji...

Zamknij