MENU

Nowy Top Gear – na gorąco

Najnowszy projekt akcyzy – dokładna analiza, tragedii nie będzie!

29 października 2016 Blogi Autor:

Zmiany w podatku akcyzowym – będzie… taniej?

Zmiany w podatku akcyzowym – wszyscy wieszczą katastrofy, wyciąganie dodatkowych pieniędzy z naszych kieszeni, wyższe opłaty za auta… tymczasem przedstawię tutaj niepopularną opinię, że zmiany podatku akcyzowego będą najlepszą rzeczą jaką fani motoryzacji nad Wisłą mogli otrzymać od rządu, a takie lawety jak powyżej mogą stać się elementem krajobrazu w naszym kraju. Dlaczego? Śpieszę z wyjaśnieniem.

Jest to stary projekt zmian, nowy znajduje się w tym miejscu: LINK

Poniżej przedstawiamy grafikę proponowanych stawek akcyzowych na auta sprowadzane do Polski. W tym przypadku akcyza wyliczana będzie na podstawie roku produkcji auta, oraz pojemności silnika. I to wszystko.

żródło: Dziennik Gazeta Prawna

Więc jak Dziennik Gazeta Prawna prawi, “Dziś od samochodu siedmioletniego z silnikiem 1,4 litra, który kosztuje ok. 25 tys. zł, trzeba zapłacić 775 zł, po zmianach podatek będzie wynosił 829 zł.”. Czyli będzie drożej o całe 54 złote.

A teraz przeanalizujmy następującą sytuację, najtańsze na rynku Audi R8, kosztujące w tym momencie niecałe 40 tysięcy Euro.

Link

System audio Bang & Olufsen, czarna alcantara, świetny początek dla kolekcjonera samochodów.

Auto zarejestrowane w styczniu 2008, więc zapewne data produkcji to 2007 rok. Zatem wpadamy w trzeci próg rocznikowy i ostatni próg pojemności silnika. 16 644 zł.

A w przypadku starej akcyzy? 18,6% od ceny zakupu auta, więc będzie to 32 215 zł.

To w końcu... drożej czy taniej?

To w końcu… drożej czy taniej?

Różnica w cenie to 15 571 zł. Jeżeli przyjmiemy że średnio R8 będzie paliło 25 litrów / 100 km (mówimy o ambitniejszej jeździe), to wyjdzie nam że za różnicę w akcyzie będziemy mogli zatankować około 3300 litrów paliwa, co pozwoli na przejechanie dystansu rzędu 13 tysięcy kilometrów. I to wszystko “za darmo”.

Idziemy dalej, bierzemy na warsztat moje ukochane auto, Ferrari 599 GTB. Pomijam wygląd auta, bo ktoś tutaj przesadził z inwencją twórczą.

ferrari-599

2008 rok produkcji, jedyne słuszne fotele i niski przebieg. Cena 90 tysięcy Euro.

55 tysięcy różnicy. Za tyle można kupić żonie auto na usprawiedliwienie zakupu 599.

55 tysięcy różnicy. Za tyle można kupić żonie auto na usprawiedliwienie zakupu 599.

Jak widać, różnica na korzyść entuzjasty motoryzacji jest znaczna. A jak polecimy naprawdę szeroko? Powiedzmy…

XJ220

Jaguar XJ220 w stanie wręcz idealnym, 500 km przebiegu, kolor LeMans Blue. Legenda motoryzacji mająca ponad 20 lat na karku.

Tutaj już robi się naprawdę poważnie. Wchodzimy w najwyższe stawki akcyzowe? Tak drogie auto oznacza w tym momencie astronomiczną akcyzę, a po zmianach?

akcyza-xj220

Psikus. Auto ze względu na pojemność tuż poniżej 3.5 litra wpada w piąty próg akcyzowy ze względu na pojemność, i czwarty ze względu na rocznik. Przez co podatek akcyzowy wyniesie 9 506 zł. ZA 21 LETNI SUPERSAMOCHÓD O MOCY 680 KONI MECHANICZNYCH.

Moje pytanie więc jest następujące – w czym 3.5 litrowe doładowane V8 z lat 90tych jest bardziej ekologiczne niż 4.2 V8 montowane w R8 (no bo przecież niższa akcyza)?

Różnica w cenie pozwoliłaby nam zakupić dodatkowo drugą zabawkę, żeby nie nabijać kilometrów na naszym pięknym Jaguarze.

Na sportowo...

Na sportowo…

...rodzinnie...

…rodzinnie…

...szpiegowsko...

…szpiegowsko…

...albo z żoną, dzieciakami, teściową i psem na działkę.

…albo z żoną, dzieciakami, teściową i psem na działkę.

Tak więc zgodnie z projektem nowego podatku akcyzowego, im droższe będzie auto, tym tak naprawdę… stanie się ono tańsze. I w przypadku zakupu auto pokroju Bugatti Veyron, różnica w kwocie może być… astronomiczna.

veyron-1
akcyza-veyron

Tak więc zmiany w akcyzie na pewno wpłyną pozytywnie na fanów motoryzacji. Będziemy mieli możliwość częstszego oglądania tego typu egzotycznych aut na naszych drogach, a co za tym idzie – zwiększy się ilość imprez motoryzacyjnych, na których będziemy mogli obcować z takimi maszynami. A jak się dobrze postaramy i włożymy odpowiednio dużo wysiłku, będziemy w stanie szybciej dorobić się naszego wymarzonego sportowego automobilu. To ostatnie zdanie zabrzmiało jak mądrość z książki motywacyjnej, ale zostawmy to już tak.

Tagi: , , , , , , , ,

One Response to Zmiany w podatku akcyzowym – będzie… taniej?

  1. nemezis2 pisze:

    fajnie sarkastycznie to napisane jest. ten nowy podatek to jest draaaamat. teraz niby są informacje ,ze nie wejdzie. To po co było o tym grzać prawie pół miesiaca ?

Jeżeli chcesz posiedzieć na naszej stronie, niestety musisz zaakceptować nasze ciastka... Więcej info

Prawa EU wymagają od nas poproszenia żebyście akceptowali nasze ciastka... nie chcemy wam oddawać naszych ciastek, bo je bardzo lubimy. I są bardzo smaczne. Ale jak was nie poprosimy o ich akceptację, to jakiś student prawa znajdzie naszą stronę i potem nas wydoi na hajs za brak tej informacji...

Zamknij